Proč jsou dezinformace škodlivé


Sociální sítě patří k nejčastěji využívaným platformám dneška. Je to také místo, kde mnoho lidí získává své informace. Ovšem zdaleka ne vše, co zde najdeme, je skutečně pravda. V některých případech jsou nepravdivé informace šířeny úmyslně, jindy jim ti, kteří je sdílí, skutečně věří. A tak se vytvoří dezinformace, tedy falešné informace, takové, které nejsou pravda. A právě na sociálních sítích se šíří nejvíce. Většinou začínají tak, že někdo úmyslně vypustí „do éteru“ nějakou lež, formulovanou tak, aby jí uvěřilo co nejvíce lidí a šířilo ji dál. Tak se dostává ke stále více lidem, byť i v nejrůznějších obměnách, ač základní sdělení zůstává stejné.

boj proti dezinformacím

Důvodem samozřejmě je to, že daný člověk, který danou zprávu vypustil, chce získat buď peníze, nebo zlepšit své postavení, případně dokonce politický vliv. Není tedy divu, že se v tom angažují i nejrůznější státy. Ovšem ačkoliv většina z nich je považuje za neškodné, pravdou je, že mnohé z nich mohou být, ač se nám to příliš nezdá, nebezpečné. A nejedná se jen o ty řízené státními mocnostmi, ale i o ty, které mají za cíl jen vydělat danému člověku peníze. Jistě, většina lidí o tom příliš neví, avšak dezinformace mohou být nebezpečné, dokonce v mnoha případech dokonce i stát lidský život.

dezinformace se šíří prostřednictvím internetu

Zdaleka největším a nejnebezpečnějším typem dezinformací jsou ty zdravotní. K nim patří například odmítání očkování, ale také lékařů jako takových a spoléhání se na takzvanou alternativní medicínu i v případech, kdy by ta klasická mohla zachránit danému člověku život. Právě to má na svědomí opětovný nárůst případů nemocí, které byly dříve považovány prakticky za vymýcené, a které nyní opět ohrožují lidské životy. Proto bychom před nimi neměli zavírat oči. Je totiž pravděpodobné, že některé sami věříme, neboť je najdeme prakticky ve všech tématech. Jediným způsob, jak se jim bránit, je vždy si ověřovat zdroje, a dívat se, zda jsou skutečně seriózní.