Zateplujeme strop v bytovém domě


Bydlení v paneláku je v současné době velice výhodné zejména pro toho, kdo není technický typ a nebaví jej neustále kmitat kolem domu a udržovat jej v dobrém technickém stavu. Většina panelových sídlišť je již revitalizovaných, domy mívají zateplenou fasádu, renovovanou střešní krytinu, nové balkony či lodžie, nové vchodové dveře a nové výtahy. Není tu zapotřebí provádět žádné zásadní stavební práce, takže je tu pro obyvatele domů víceméně klidná zóna (pokud tu někdo neruší hlukem, zápachem, kouřem z grilování apod.) Jediným problémem, na který se možná zapomnělo i u vás, pokud bydlíte v horním bytě panelového domu, je zateplení stropu. Stropem totiž uniká mnoho tepla v topné sezóně a v létě tudy proniká horký vzduch, který sálá díky ohřevu stropu od slunečních paprsků.

panelový dům

Zateplování stropu panelových domů se provádí minerální vatou nebo fasádním polystyrenem. Vata je v tomto případě výhodnější, protože vykazuje lepší izolační vlastnosti a lze použít tenčí vrstvu, čímž se strop příliš nesníží. Důležité je také vědět, jak a čím izolační vrstvu ukotvit do zdiva. Beton je sice velmi kompaktní materiál, ale to neznamená, že v něm budou výborně držet všechny typy kotvení do stropu, hmoždinek atp. Zde je třeba myslet na to, že stropní konstrukce je zatížená vlastní vahou prakticky nepřetržitě, a že by bylo velmi nebezpečné, kdyby se uvolnila a zřítila.

bydlení na sídlišti

Pro kotvení izolací do panelových nebo jiných stropů se dobře osvědčily injektážní kotvy Spiral Anksys. Jsou to duté ocelové válečky zhotovené ze sítě s pozinkovaným povrchem. Válečky se provléknou skrze předvrtaný otvor a vyplní montážní pěnou a ta se postará o zajištění velmi pevného spoje díky mnoha styčným bodům. Síťovina je v tomto případě lepší, než kdyby šlo o celistvý kovový plech, ten je příliš hladký, zatímco síť je členitá a pro vytvoření kotevního spoje to má větší význam.

Podobné příspěvky